Вітамін Д. Ознаки дефіциту та наслідки передозування.

Вітамін Д. Ознаки дефіциту та наслідки передозування.

Що таке вітамін Д?

Вітамін Д – це жиророзчинний вітамін, котрий має низку важливих для організму функцій.

Дві з основних це:

1️⃣ Допомагає всмоктуванню кальцію та фосфору в кишечнику

2️⃣ Пригнічує виділення паратгормону прищитоподібної залози, що попереджує «вимивання» кісток.

Таким чином вітамін Д тримає нормальний рівень кальцію і фосфору в крові і зберігає здоров’я кісток.

☝️Варто відмітити, що вітамін Д, окрім здоров’я кісток несе низку і інших важливих функцій, дефіцит вітаміну Д асоційований з рядом медичних станів, а саме:

🔸 М’язи : недостатність або дефіцит вітаміну Д асоційовані з м’язовою слабкістю у дітей і дорослих та збільшеним ризиком падіння у літніх людей.

🔸 Онкологія : все більше з’являється досліджень, котрі вказують на зв’язок онкологічних захворювань з недостатністю вітаміну Д, в першу чергу мова йде про рак товстого кишківника, молочних залоз та простати.

🔸 Імунітет: питання зв’язку між низьким рівнем вітаміну Д та ризиком виникнення аутоімунних захворювань і схильності до інфекцій залишається відкритим.

❗️Деякі дослідження демонструють асоціацію між низьким рівнем вітаміну Д та ризиком виникнення цукрового діабету першого типу, розсіяного склерозу, запальних захворювань кишечнику, бронхіальної астми.

❗️Також ростуть данні за позитивний ефект вітаміну Д у перебігу туберкульозу, попереженні загострень хронічної обструктивної хвороби легень і гострих респіраторних інфекцій верхніх дихальних шляхів.

🔸 Гіпертонія та серцево-судинні захворювання: зв'язок між рівнем вітаміну Д та ризиком виникнення серцево-судинних хвороб і їх ускладнень залишається сумнівним, ведуться дослідження.

🔸 Цукровий діабет 2 типу: рівень вітаміну Д у пацієнтів з ожирінням та/ або цукровим діабетом 2-го типу значно нижче ніж у іншого наслення, ростуть данні за зниження інсулінорезистентності (низької чутливості організму до інсуліну) та прийомом вітаміну Д.

🔸 Встановлена достовірний зв'язок між низьким рівнем вітаміну Д та функцією щитоподібної залози;

🔸 Вплив на настрій (при депресивних станах рівень вітаміну Д дуже часто знижений)

🔸 Жіноча репродуктивна система (виявлено низький рівень вітаміну Д при синдромі полікістозних яєчників, при ранній менопаузі).

❗️❗️❗️Окремої уваги заслуговує тема вітамін Д та вагітність. Низький статус вітаміну Д в перинатальному періоді (від 22 тижнів вагітності до 7 днів після пологів) може мати ряд наслідків, включаючи такі стани як преклампсія. Дефіцит вітаміну Д в цей період може вплинути на імунну, кістково-м’язеву системи плоду. Є також зв'язок дефіциту вітаміну Д з гестаційним діабетом. На даний момент немає точних даних з приводу оптимального рівня вітаміну Д у вагітних та жінок, що вигодовують дітей грудним молоком , проте зявляється все більше досліджень котрі вказують на позитивний ефект вітаміну Д під час вагстності. Взагалі, нутриціологія вагітності досить обширна тема, що заслуговує окремого обговорення.

Звідки береться вітамін Д в організмі людини ❓

Є два основні джерела вітаміну Д:

1️⃣ Вітамін Д виробляється в шкірі людини під впливом ультрафіолетового випромінювання сонця. Кількість сонячного світла необхідна для достатнього рівня вітаміну Д залежить від віку та здоров’я людини, кольору шкіри, географії

2️⃣ Їжа. А саме жир риби, яйця (в меншій мірі) та молоко збагачене вітаміном Д.

Які основні причини зниження рівня вітаміну Д ❓

До них належать:

🔸 Недостатнє вживання продуктів, що містять вітамін Д

🔸 Обмежений час перебування на сонці

🔸 Неможливість засвоювати вітамін Д в кишківнику

🔸 Хвороби нирок та печінки ,через  що вітамін Д не перетворюється в активну форму.

❓Як діагностується дефіцит вітаміну Д❓

Дефіцит вітаміну Д діагностуєтсья за допомогою лабораторного тесту, котрий вимірює рівень 25-гідроксивітамін Д (25(OH)D). Стосовно стандартів рівня вітаміну Д - більшість лабораторій та клініцистів світу користуються наступними показниками:

- Нормальний рівень вітаміну Д: більше ніж 20 ng/mL (50 nmol/L)

- Недостатність вітаміну Д: від 12 до 20 ng/mL (30 - 50 nmol/L)

- Дефіцит вітаміну Д: показники нижче за 12 ng/mL (30 nmol/L)

- Високий або токсичний рівень вітаміну Д: більше 100 ng/mL (>250 nmol/mL) (у дорослих осіб, що споживають достатню кількість кальцію)

Кому потрібно робити аналіз на рівень вітаміну Д❓

‼️Лабораторний тест на вітамін Д рекомендований особам, що знаходяться в групі ризику дефіциту вітаміну Д, в першу чергу, це люди котрі тривалий час перебувають в приміщеннях і не піддаються достатньому сонячному опроміненню, особи з ожирінням, захворюваннями , що порушують всмоктування вітаміну Д або його метаболізм. Люди з остеопорозом та з переломами кісток внаслідок незначної травми та ін.

Як лікується дефіцит вітаміну Д❓

Дефіцит вітаміну Д лікується харчовими суплементами, а саме препаратами вітаміну Д2 (ергокальциферол) та вітамніу Д3 (холекальциферол), останній ширше використовується в медичній практиці. Доза залежить від рівня дефіциту та підбирається лікарем окремо, залежно від клінічної ситуації.

‼️‼️‼️Не рекомендується самостійно приймати препарати вітаміну Д без попередньої консультації з лікарем та без результату лабораторного тесту, оскільки доза препарату залежить від рівня вітаміну Д в крові, показників кальцію , останній часто вимірюється разом з вітаміном Д. ‼️‼️‼️

☝️Також слід пам’ятати про можливі побічні ефекти та симптоми передозування , котрі зустрічаються досить рідко, проте небезпечні. Основним наслідком передозування є накопичення кальцію в крові (гіперкальціємія), що викликає нудоту і блювоту, слабкість і часте сечовипускання, біль в кістках. Симптоми здатні прогресувати при хронічному передозуванню вітаміну Д. Вони пов'язані з відкладанням кальцію в нирках, стінках судин, серці, легенях, кишечнику з подальшим значним порушенням функцій цих органів. Передозування вітаміну D є можливим у разі тривалого прийому не лише монопрепаратів, але й при безконтрольному застосуванні полівітамінних комплексів, що містять даний вітамін у високих дозах.

Моніторинг лікування.

З початком прийому препаратів вітаміну Д мінімум кожні три місяці пацієнт має вимірювати рівень вітаміну Д з метою можливї корекції дози.

  Підсумовуючи все вище сказане, можемо прийти до висновку, що : виявлення та лікування дефіциту вітаміну Д є дуже важливим в плані збереження здоров’я кісткової системи (попередження переломів, остеомаляції (стан коли кістки «ламкі»), також щодня ростуть данні що нормалізації рівня вітаміну Д покращує стан інших органів та систем, а саме імунітет, м’язи, серцево-судинну систему .

Бережіть своє здоров'я та здоров'я близьких!

Андрій Юрійович Жека

Заступник головного лікаря, сімейний лікар  Кредоклінік.

Піклуємося про кожного!

Наша адреса: м. Ужгород, вул. Капушанська 6А

Запис на прийом: ☎️ 050 911 33 00

#credoclinic

#доказовамедицина

https://credoclinic.com.ua/