ПОДАГРА
Подагра – це один із видів артриту, тобто стан коли суглоб запалюється, стає набрякшим і болючим. Зазвичай, подагра починається з одного суглобу, найчастіше це суглоб на великому пальці стопи.
Подагра виникає внаслідок високого рівня сечової кислоти в крові. Сечова кислота – це речовина, що утворюється коли організм переробляє деякі види їжі. При певних обставинах сечова кислота може утворювати кристали, відкладатись у суглобах і викликати біль та запалення. Також у пацієнтів з подагрою сечова кислота може утворювати камені в нирках, що може викликати значний біль та утруднювати відтік сечі.
Які симптоми подагри?
У пацієнтів з подагрою час від часу виникають напади або епізоди гострого артриту у вигляді раптового сильного болю, набряку та почервоніння суглобу. Найчастіше це великий палець стопи, коліно, гомілково-ступневий суглоб. Зазвичай атака стається в тільки в одному суглобі, проте в деяких осіб більше одного суглобу може бути уражено одночасно. Найчастіше гострий напад подагри стається вночі або під ранок. Біль може бути нестерпний і унеможливлює пересування, наростає за добу і поступово зникає від декількох днів до 1-2 тижнів
Як діагностують подагру?
Найточнішим методом діагностики подагри є пункція ураженого суглобу з забором рідини і аналіз останньої на наявність кристалів сечової кислоти. Проте часто вдається точно діагностувати подагру і без цієї маніпуляції, опираючись на:
- Характерні симптоми (різкий набряк і біль в одному суглобі, особливо в першому пальці стопи)
- Високий рівень сечової кислоти в аналізі крові
- Схожі напади в минулому, і відсутність симптомів в період між нападами
Як лікується подагра?
Існує декілька варіантів лікування гострого нападу подагри. Їх варто починати якомога швидше після початку симптомів. Ліки які використовується при гострому нападі, наступні:
- НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати) – це велика група препаратів, до прикладу ібупрофен, диклофенак, напроксен та ін. Їх варто приймати з обережність пацієнтам з хворобами нирок, печінки чи тенденцією до кровоточивості.
- Колхіцин – ефективний препарат для лікування гострих нападів подагри, проте часто дає побічні дії зі сторони шлунково-кишкового тракту.
- Стероїди (глюкокортикоїди/кортикостероїди) – мають виражені протизапальні властивості, в певних випадках їх можуть використовувати у вигляді ін’єкції в суглоб, найчастіше в колінний.
Як попереджують напади подагри?
Основним методом попередження гострих нападів подагри є зниження рівня сечової кислоти, тобто урат-знижуюча терапія. Ця терапія показана пацієнтам у котрих часті або важкі симптоми подагри. Приклади медикаментів, що знижують рівень сечової кислоти: алопуринол і фебуксостат.
Якщо ці медикаменти призначені, то це зазвичай пожиттєвий прийом. Перед початком лікування і в проміжках, лікарі замовляють певні лабораторні обстеження для того щоб прослідкувати за рівнем сечової кислоти і чи немає побічних дій. Залежно від рівня сечової кислоти підбирається доза препарату.
Сам по собі початок урат-знижуючої терапії підвищують ризик нападу подагри, тому на певний час призначаються колхіцин або НПЗП з профілактичною метою.
Які є немедикаментозні методи попередження нападу подагричного артриту?
До немедикаментозних методів в першу чергу належить дієта, а саме: варто обмежити вживання алкоголю і солодких неалкогольних напоїв, субпродуктів (печінка, серця, тощо), червоне і жирне м'ясо. Рекомендована нормалізація маси тіла, аеробна фізична активність і контроль супутніх захворювань (діабет, гіпертонічна хвороба).
Якщо у Вас є вище описані симптоми - Ви завжди зможете звернутись до нас і ми обов'язково Вам допоможемо.
Андрій Юрійович Жека
Заступник головного лікаря,
сімейний лікар Кредоклінік.
Бережіть себе та своїх близьких!
Піклуємося про кожного!
м. Ужгород, вул. Капушанська 6А
050 911 33 00