ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е.  Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

Симптоми гепатиту.

Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви. Найбільш поширені прояви гепатитів:

астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність,

дратівливість, апатія);

диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);

зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;

пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;

підвищення температури тіла.

ГЕПАТИТ ЧАСТО НАЗИВАЮТЬ «ЛАГІДНИЙ  ВБИВЦЯ», БО ПЕЧІНКА НЕ БОЛИТЬ

ДУЖЕ ЧАСТО ГЕПАТИТ АЖ ДО ПІЗНЬОЇ СТАДІЇ МАЄ БЕЗСИМПТОМНИЙ ПЕРЕБІГ

Шляхи передачі вірусу гепатиту залежать від його типу.

Так, шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.

Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:

- переливання інфікованої крові або її компонентів;

- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;

- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);

- вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);

- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);

- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.

Куди звернутися по допомогу?

Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до свого лікаря за місцем проживання. Це може бути сімейний лікар, гастроентеролог чи лікар-інфекціоніст. Як правило, сімейний лікар призначає всі необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста . Як захиститися від гепатиту?

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел. Натомість головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація!

 Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГ В є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D!

Гепатит – виліковний.

В Україні є достатньо великий досвід боротьби з гепатитами, є відповідні програми лікування.

При цьому тест на вірусні гепатити потрібно робити усім: людина перебуває у групі ризику до тих пір, поки не знає інфікована вона чи ні. Позитивний результат експрес-тесту не є підставою для постановки діагнозу.

Що робити, якщо у вас виявили гепатит С?

Алгоритм дій у разі виявлення захворювання на гепатит С такий: щоб підтвердити (або спростувати) результат швидкого тесту на антитіла до вірусу гепатиту С потрібно звернутися до лабораторії та здати кров на аналіз для визначення РНК-вірусу гепатиту методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР якісний).

Якщо аналіз позитивний – звернутися до гепатолога (інфекціоніста, гастроентеролога).  Лікар призначає додаткові обстеження, встановлює діагноз, визначає стадію захворювання та необхідність лікування.

Наявність захворювання не завжди передбачає терміновість лікування.

Після встановлення діагнозу пацієнту потрібно стати на диспансерний облік.

Варто знати, що лікування може бути в як приватному порядку, за кошти пацієнта, так і за рахунок державних програм – безкоштовно!

Отримати безкоштовне лікування можна в закладі охорони здоров'я, який реалізує Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів програму за місцем реєстрації. Ваш лікуючий лікардопоможу Вам в цьому.

Ференц Ірина Михайлівна

Лікар-гастроентеролог Кредоклінік.

Піклуємося про кожного!

Наша адреса: м. Ужгород, вул. Капушанська 6А

Запис за тел: 050 911 33 00 

#credoclinic

#доказовамедицина

https://credoclinic.com.ua/